Results of the World Sambo Championship 2021

November 19

1 day


Girls

47 kg

1st place Emilyukova Sofia (Russia)

2nd place Abdumuminova Yezoza (Uzbekistan)

3rd place Fedosenko Yarina (Ukraine)

3rd place Tsurlin Anat (USA)


50 kg

1st place Juraeva Gulkhayu (Uzbekistan)

2nd place Dudina Kristina (Russia)

3rd place Voloshunyuk Yana (Ukraine)

3rd place Takantzia Stella (Greece)


54 kg

1st place Trofimova Anastasia (Russia)

2nd place Burachkova Palina (Belarus)

3rd place Azatova Shakhzoda (Uzbekistan)

3rd place Sukish Anastasia (Ukraine)


Young men

53 kg

1st place Iskandarov Egambergan (Uzbekistan)

2nd place Babayev Sahib (Azerbaijan)

3rd place Horban Artem (Ukraine)

3rd place Kagurov Aldiyar (Kazakhstan)


58 kg

1st place Bakutzhan Aman (Kazakhstan)

2nd place Babich Maxim (Ukraine)

3rd place Hadjiev Ali (Azerbaijan)

3rd place Andreyan Ashik (Armenia)


64 kg

1st place Nikonian Mesgor (Armenia)

2nd place Biev Azamat (Russia)

3rd place Amonov Behruzh (Uzbekistan)

3rd place Vladislav Mardusevich (Belarus)


Juniors (W)

80 kg

1st place Daria Rechkalova (Russia)

2nd place Valeriya Zakharevich (Ukraine)

3rd place Cvizic Malika (Serbia)

3rd place of Khramatneva Palina (Belarus)


89+ kg

1st place Sold Bianca (Romania)

2nd place Kalgina Yulia (Russia)

3rd place Assankyzy Nurila (Kazakhstan)

3rd place Hrushchanka Anastasia (Belarus)


Juniors (M)


98 kg

1st place Simin Joseph (Russia)

2nd place Mikita Besman (Belarus)

3rd place Stanislav Banchuk (Israel)

3rd place Yerkinov Murod (Uzbekistan)


98+ kg

1st place Ivan Shavolin (Russia)

2nd place Harutunyan Davit (Armenia)

3rd place Ursu Daniel (Moldova)

3rd place Azledinov Dilrukh (Uzbekistan)


Day 2


Young men

71 kg

1st place Hakui Amir (Russia)

2nd place Nedu Alexander (Moldova)

3rd place Borisov Vladimir (Belarus)

3rd place Akishev Nazar (Ukraine)


79 kg

1st place Sharipov Shahzadhuja (Uzbekistan)

2nd place Dimitar Smilinov (Bulgaria)

3rd place Mikhail Kukharenka (Belarus)

3rd place Tsysar Bogdan (Ukraine)


88 kg

1st place Merzlyakov Maxim (Russia)

2nd place Dossumov Godiret (Kazakhstan)

3rd place Arseniy Malitsky (Belarus)

3rd place Normuminov Mirjalol (Uzbekistan)


Girls

59 kg

1st place Bordinsky Sofia (Ukraine)

2nd place Zarip Oktaty (Kazakhstan)

3rd place Ziane Vissal (Morocco)

3rd place Daria Baranenkova (Russia)


65 kg

1st place Papadopoulou Elena (Greece)

2nd place Marinova Tsvetelina (Bulgaria)

3rd place Gayratgyzy Onel (Kazakhstan)

3rd place Pozdnyak Anastasia (Russia)


72 kg

1st place Kovalev Elizabeth (Israel)

2nd place Konopleva Anastasia (Russia)

3rd place Shimko Yana (Ukraine)

3rd place Oblokulova Gulina (Uzbekistan)


Juniors (M)

58 kg

1st place Lukyanchuk Nikolay (Russia)

2nd place Rashidov Azam (Uzbekistan)

3rd place David Hovsepyan (Armenia)

3rd place Kayrollin Nurim (Kazakhstan)


64 kg

1st place Mamatkulov Shakkhriuirbek (Uzbekistan)

2nd place Sergey Nikulin (Russia)

3rd place Imakhanov Essentey (Kazakhstan)

3rd place Taibi Mahamed (Morocco)


Juniors (W)

50 kg

1st place Davlatova Sabina (Uzbekistan)

2nd place Molchanova Yulia (Russia)

3rd place Shvedik Daria (Ukraine)

3rd place Rakhmetova Aikun (Kazakhstan)


54 kg

1st place Margarita Barneva (Russia)

2nd place Plish Snezhana (Ukraine)

3rd place Izenbai Alpesh (Kazakhstan)

3rd place Ismoilova Gulchira (Uzbekistan)


Day 3


Young men

98 kg

1st place Kirill Knyazkov (Russia)

2nd place BEKNAZARYAN Grigor (Armenia)

3. Aidamirov Rasul (Azerbaijan)

3 . Roman Krokhmalov (Ukraine)


+98 kg

1st place Vladislav Onishchenko (Russia)

2nd place Halaka Alexey (Ukraine)

3rd place Mammadzada Mahammad (Azerbaijan)

3rd place Mavromatis Pavlos-Abraham (Greece)


Girls

80 kg

1st place Elena Allenova (Russia)

2nd place of Khramatneva Palina (Belarus)

3rd place Arutyunova Valentina (Ukraine)

3rd place Askhat Azhar (Kazakhstan)


+80 kg

1st place Toishibekova Aide (Kazakhstan)

2nd place Pavlova Alice (Russia)

3rd place Margarita Bilkova (Ukraine)

3rd place Linkute Laura (Lithuania)


Juniors (M)

71 kg

1st place Ziyadinov Musokhon (Uzbekistan)

2nd place Trush Roman (Ukraine)

3rd place Duisenov Beksultan (Kazakhstan)

3rd place Gasimov Kamran (Azerbaijan)


79 kg

1st place Ilya Zatylkin (Russia)

2nd place Uali Almas (Kazakhstan)

3rd place Skurtu Paul (Romania)

3rd place Eduard Kutsko (Belarus)


88 kg

1st place Manukyan Levan (Russia)

2nd place Mikhail Shapovalov (Ukraine)

3rd place Adilzade Adil (Azerbaijan)

3rd place Harutyunyan Gor (Armenia)


Juniors (W)


59 kg

1st place Tsybert Ekaterina (Russia)

2nd place Aimuratova Azada (Uzbekistan)

3rd place Kudasbek Gulzira (Kazakhstan)

3rd place Anastasia Padalyachina (Belarus)


65 kg

1st place Evgeniya Chiresh (Russia)

2nd place Anna-Maria Manusheva (Bulgaria)

3rd place Satova Aruzhan (Kazakhstan)

3rd place Tasik Elena (Serbia)


72 kg

1st place Natalia Chistyakova (Ukraine)

2nd place Doroshenko Ekaterina (Russia)

3rd place Khaitova Begoim (Uzbekistan)

3rd place Nastasya Skvartsova (Belarus)

October 15—17 World Sambo Championship among Youth and Juniors  Greece, Thessaloniki