WINNERS OF THE 1ST DAY OF THE EUROPEAN YOUTH AND JUNIOR SAMBO CHAMPIONSHIPS IN LIMASSOL

May 26



Youth (W)

47 kg

1. ALEKHINA Alena (RUS)

2. SYKISH Anastasiia (UKR)

3. NAIDIN Maria (ROU)

3. SAPESHKA Anastasiya (BLR)

50 kg

1. VOLOSHYNIUK Yana (UKR)

2. TSIBROVA Sofia (RUS)

3. TAPORYKAVA Darya (BLR)

3. KIRAKOSYAN Syuzanna (ARM)

54 kg

1. PISKOVETS Diana (RUS)

2. BURACHKOVA Palina (BLR)

3. JAKULYTE Elinga (LTU)

3. MARTYNENKO Kateryna (UKR)

59 kg

1. DZHUMAEVA Iana (RUS)

2. BORDINSKYKH Sofiia (UKR)

3. RADULOVA Tanya (BUL)

3. VLAH Daria (MDA)

65 kg

1. SELEZNOVA Marija (LAT)

2. KALENYCHENKO Anhelina (UKR)

3. MEDVEDEVA Kseniia (RUS)

3. MARINOVA Tsvetelina (BUL)

72 kg

1. ANDRIETS Sofia (RUS)

2. KOVALYOV Eliizabeth (ISR)

3. KARPACH Yeva (BLR)

3. SHYMKO Yana (UKR)

80 kg

1. RECHKALOVA Daria (RUS)

2. GORDIC Ivana (SRB)

3. KAZAKOVA Anna (UKR)

3. BURGHELEA Alina (MDA)

+80 kg

1. LINKUTE Laura (LTU)

2. BIELKOVA Marharyta (UKR)

3. ALIMOVA Aleksandra (RUS)

Youth (M)

53 kg

1. BABYCH Maksym (UKR)

2. IVANASHVILI Giorgi (GEO)

3. SOROKIN German (RUS)

3. SARNTARIDIS Konstantinos (GRE)

58 kg

1. KUSAINOV Aiat (RUS)

2. VISKOV Nazar (UKR)

3. AKUBARDIA Ipolite (GEO)

3. MIRAYEUSKI Ihar (BLR)

64 kg

1. NIKULIN Sergei (RUS)

2. SHABAYEV Nikiel (ISR)

3. KASRADZE Aleko (GEO)

3. NIKOYAN Mesrop (ARM)

71 kg

1. SHAROMOV Artur (RUS)

2. IRGANASHVILI Valeri (GEO)

3. SOLOKHA Kyrylo (UKR)

3. BORISOV Vladimir (BUL)

79 kg

1. PAPSHUOV Aznaur (RUS)

2. DZAGANISHVILI Beka (GEO)

3. BATISHCHEV Denys (UKR)

3. ZAHARIA Danil (MDA)

88 kg

1. MISHUNIN Akim (RUS)

2. BOLDYRIEV Oleksii (UKR)

3. DUINOVS Maksims (LAT)

3. ALSHIBALA Nikolos (GEO)

98 kg

1. KROKHMALOV Roman (UKR)

2. ARUTINIAN Davit (GEO)

3. PAVLIUKOV Andzhei (RUS)

3. MISHCHASNKA Vasili (BLR)

+98 kg

1. HALAKA Oleksii (UKR)

2. KOPILASHVILI Giga (GEO)

3. SAPEGIN Artsem (BLR)

3. ONISHCHENKO Vladislav (RUS)

May 24—30 European Sambo Championship among Adults, Youth and Juniors Junior, Junior women, Youth men, Youth women  Cyprus, Limassol