Around 400 cadets took part in the Championship of Ukraine

September 14

400 participants from 22 regions of the country competed for awards of the Ukrainian cadet championship. These competitions were held on September 9 and 10 and crowned the “trilogy” of national tournaments, which were hosted by the resort village of Karolino-Bugaz in the Odessa region.

Vahid Sabirov, senior coach of the youth national team of Ukraine, Vice-President of the Odessa regional Sambo Federation:

“As you know, due to the quarantine, training and competition processes were stopped, canceled or previously postponed to the fall of 2020. Now all sports organizations are ‘getting back to normal’ by implementing event calendars for the second half of the year, taking into account the recommendations of state institutions, primarily the Ministry of health protection. Guided by this, the Council of the National Sambo Federation of Ukraine made an unprecedented decision to hold three important events in one place in a short time in order to comply with the relevant standards during quarantine, since moving around cities is not relevant today, and there is very little time to prepare national teams for successful participation in international competitions.

Let me remind you that the Youth Sambo Cup of Ukraine was held from September 4 to 6, the Championships among adults was held on September 7 and 8, and the National Championship among cadets was held on 9 and 10 of September. All competitions were qualifiers for participation in international competitions, including the World and European Championships in all age groups, of course, if they are held this year. In order to understand how the tournaments were held, the presence was not mandatory, but the whole Internet was full of the information and the whole world of Sambo in Ukraine lived by these events!”

TEAM CHAMPIONSHIP

1. Kharkiv region

2. Kiev

3. Dnepropetrovsk region

CADETS (M)

42 kg

1. Danila DZIOBA (Kharkiv region)

2. Yegor KOLODYAZHNY (Sumy region)

3. Alexander ERMOLKO (Dnepropetrovsk region)

3. Evgeny PALAMARCHUK (Kiev)

46 kg

1. Danila AVRAMENKO (Kharkiv region)

2. Vadim VOYTOV (Khmelnitsky region)

3. Anton DODON (Vinnitsa region)

3. Yaroslav SIMONOV (Kharkiv region)

50 kg

1. Artem GORBAN (Kiev)

2. Maxim BABICH (Kharkiv region)

3. Roman OGNIVETS (Volyn region)

3. Nazar TSUKANOV (Dnipropetrovsk region)

55 kg

1. Nazar VISKOV (Kharkiv region)

2. Danila GRUSHEV (Kharkiv region)

3. Anton GONCHAROV (Odessa region)

3. Artem ZHURA (Kharkiv region)

60 kg

1. Maxim POMIRKOVANYY (Kharkiv region)

2. Bogdan STRATAN (Kharkiv region)

3. Svyatoslav GAVRILYUK (Vinnytsia region)

3. Marat ISMAILOV (Kharkiv region)

66 kg

1. Alexander KRAVCHENKO (Kherson region)

2. Nikita GAVRILYUK (Odessa region)

3. Igor KARABAN (Kharkiv region)

3. Ivan SHVACHKO (Kharkiv region)

72 kg

1. Bogdan ROMANOV (Khmel’nyts’ka oblast’)

2. Yaroslav MIKHAILYUK (Lviv region)

3. Vladislav KARLOV (Mykolaiv region)

3. Artem NAGORNY (Odessa region)

78 kg

1. Nikita ISHCHENKO (Dnipropetrovsk region)

2. Ivan CHERNYSHENKO (Sumy region)

3. Vladislav ZHOLNAC (Rivne region)

3. Dmitry NAZARENKO (Chernihiv region)

84 kg

1. Alexey BOLDYREV (Kiev)

2. Vladislav GURENKO (Kharkiv region)

3. Philip FILIPKOV (Donetsk region)

3. Artem PUKHANOV (Donetsk region)

84 + kg

1. Anton ORLOV (Odessa region)

2. Vitaly KUCHERENKO (Kharkiv region)

3. Elmur ABBASOV (Dnipropetrovsk region)

3. Ilya KELEBERDA (Donetsk region)

CADETS (F)

38 kg

1. Margarita MIROSHNICHENKO (Sumy region)

3. Sofia SPITSINA (Chernihiv region)

41 kg

1. Diana PANICH (Donetsk region)

2. Victoria DEEVA (Dnepropetrovsk region)

44 kg

1. Anastasia SIKISH (Ivano-Frankivsk region)

2. Milena KUHAR (Sumy region)

3. Veronika CHERNUKHA (Dnipropetrovsk region)

3. Kristina DUS (Chernihiv region)

48 kg

1. Daria CHUGAINOVA (Zhytomyr region)

2. Anastasia KOLODYUK (Kiev)

3. Julia ZASULSKAYA (Sumy region)

3. Angelina NAGIRNA (Khmelnytskyi region)

52 kg

1. Yana VOLOSHINYUK (Ivano-Frankivsk region)

2. Violet KULICHKO (Zhitomir region)

3. Kateryna MARTINENKO (Kiev)

3. Anastasia DMUCHOWSKA (Kirovograd region)

56 kg

1. Maria POLYAKOVA (Kiev)

2. Adriana RAHVA (Ivano-Frankivsk region)

3. Katerina LENDA (Kiev)

3. Valeria MARCHENKO (Kharkiv region)

60 kg

1. Anna DEEVA (Dnepropetrovsk region)

2. Daria KOBA (Rivne region)

3. Vladislava ALBOSCHA (Kharkiv region)

3. Diana TULUNIM (Odessa region)

65 kg

1. Angelina KALENICHENKO (Kharkiv region)

2. Angelina VELICHKO (Sumy region)

3. Yana POGOTOVKA (Sumy region)

3. Maria CHERNOKOZ (Zhytomyr region)

70 kg

1. Angelina LYSENKO (Chernihiv region)

2. Irina IVASHCHUK (Luhansk region)

3. Alexandra PROTASEVICH (Zhytomyr region)

3. Anna-Maria PROTSENKO (Zhytomyr region)

70+ kg

1. Margarita BELIKOVA (Dnepropetrovsk region)

2. Sofia RUDKOVSKAYA (Donetsk region)

3. Ivanna YUZEFOVICH (Kiev)

3. Anna KAZAKOVA (Chernihiv region)