The Youth and Juniors Championship of Ukraine gathered half a thousand athletes

February 05

60 sets of medals of the Youth championship of Ukraine were played out on February 1 — 3 in Kherson. The competitions became a selection stage for the European Championship, which will be staged in April in Cyprus.

“We were the organizers of the national championship for the first time since Ukraine’s independence and we were aware of a big responsibility,” said Ivan Litvinenko, President of the Kherson Regional Sambo Federation.

I would like to highlight that 500 athletes from 22 regions of Ukraine came to us, so we should be sure that the competitions were held at a high level. To follow the championship in our country and also abroad a live broadcast was organized and more than a dozen electronic and print media have covered the tournament.

I am glad that the representatives of our region reached the podium, including “gold” medals. However, I think that the most important thing is to form a team of the strongest athletes embracing different regions, which will have good performance on the international arena.

Team Championship (under 18)

1. Kharkiv region

2. Dnipropetrovsk region

3. Odessa region

Girls (sports sambo)

Up to 40 kg

1. Ekaterina GRIGORENKO (Vinnitsa region)

2. Irina SHEVCHUK (Rivne region)

3. Diana MOROZOVA (Donetsk region)

Up to 44 kg

1. Veronika MITSKEVICH (Odessa region)

2. Miroslava Savchenko (Kharkiv region)

3. Anna SIKISH (Ivano-Frankivsk region) and Yulia BURLAK (Vinnytsia region)

Up to 48 kg

1. Sofia Bordinsky (Dnipropetrovsk region)

2. Valeria VASHCHENKO (Sumy region)

3. Alina Mareycheva (Cherkasy region) and Karina Radchenko (Kiev)

Up to 52 kg

1. Ruslana PEREHREST (Kiev)

2. Alexandra Prishchenko (Vinnytsia region)

3. Anna KOSTERNAYA (Mykolaiv Oblast) and Darya ROMANOVICH (Dnipropetrovsk Oblast)

Up to 56 kg

1. Elena Kravchenko (Zhytomyr region)

2. Irina OGLI (Kharkiv region)

3. Anna DEEVA (Dnipropetrovsk region) and Yulia VORONENKO (Sumy region)

Up to 60 kg

1. Victoria POPOVICH (Dnipropetrovsk region)

2. Anna Okhrimenko (Sumy region)

3. Maria Rybachuk (Odessa region) and Maria Kunevich (Ivano-Frankivsk region)

Up to 65 kg

1. Valery BIRYUCHENKO (Zhytomyr region)

2. Maria TRACHUK (Kiev)

3. Valeria ZAKHAREVICH (Dnipropetrovsk region) and Oksana SALOVA (Kharkiv region)

Up to 70 kg

1. Vladislav TOROPTSEVA (Cherkasy region)

2. Anastasia KRASNIKOVA (Kharkiv region)

3. Diana KURILO (Dnepropetrovsk region) and Valeria CHERNENKO (Kiev)

Up to 75 kg

1. Natalia CHISTYAKOVA (Chernihiv region)

2. Irina LOGOYDA (Odessa region)

3. Anna DYMOVA (Odessa region)

Over 75 kg

1. Ekaterina CHOVGUN (Dnepropetrovsk region)

2. Anastasia BEZOTOSNA (Kharkiv region)

3. Elvira CHEBOTAR (Odessa region) and Elizaveta MORENKO (Donetsk region)

Boys (sports sambo)

Up to 48 kg

1. Maxim KAZNACHEEV (Kharkiv region)

2. Danila MOVCHAN (Kharkiv region)

3. Pavel Zverko (Vinnytsia region) and Maxim Zimin (Vinnytsia region)

Up to 52 kg

1. Yuri Yaremchuk (Ivano-Frankivsk region)

2. Nikolay SHRAMKO (Vinnytsia region)

3. Georgy KURKOID (Odessa region) and Yusif DZHABAROV (Kharkiv region)

Up to 56 kg

1. Danila ISAENKO (Kharkiv region)

2. Yevgeny FEDENKO (Odessa region)

3. Roman SHIYKA (Lviv region) and Vitaly SHULGA (Mykolaiv region)

Up to 60 kg

1. Daniel VEGIEV (Kharkiv region)

2. Nazar LOBODA (Vinnytsia region)

3. Amonulo MADZHIDOV (Kharkiv region) and Semyon NOVOSAD (Lviv region)

Up to 65 kg

1. Roman TRUSH (Kharkiv region)

2. Egor REVA (Kharkiv region)

3. Nikita PATSYUK (Mykolaiv Oblast) and Danila KANIKOVSKY (Odessa Oblast)

Up to 70 kg

1. Sergey NEBOTOV (Mykolaiv region)

2. Yury KRASNIKOV (Kharkiv region)

3. Maxim MEDVEDEV (Vinnitsa region) and Sergey IVANOV (Odessa region)

Up to 75 kg

1. Denis KIZIMENKO (Kharkiv region)

2. Nazar Zubkov (Kharkiv region)

3. Alexey SEDLOV (Kharkiv region) and Maxim BILINSKY (Kirovograd region)

Up to 81 kg

1. Timur Valeyev (Zhytomyr region)

2. Bogdan PUSHENKO (Kiev region)

3. Aleksey YERSHOV (Zaporizhia region) and Ruslan ISAEV (Zaporizhia region)

Up to 87 kg

1. Kirill SHEVCHUK (Odessa region)

2. Danilo GOLOLOBOV (Zaporizhia region)

3. Daniel KARLOV (Chernihiv region) and Konstantin PAVLISHIN (Ivano-Frankivsk region)

Over 87 kg

1. Yevgeny PANICH (Kherson region)

2. Yegor KRININ (Kiev)

3. Sergey KOVBASYUK (Zaporizhia region) and Yevgeny VERKUSH (Kiev)

Boys (combat sambo)

Up to 48 kg

1. Vladimir CHORNY (Kiev)

2. David Dolgov (Kharkiv region)

3. Dmitry Semenchenko (Zhytomyr region) and Denis PLEKHANOV (Donetsk region)

Up to 52 kg

1. Andrew MARMIL (Zhytomyr region)

2. Oleg PLECHKO (Zhytomyr region)

3. Vladimir MOSKALENKO (Donetsk region) and Bogdan BELKIN (Dnepropetrovsk region)

Up to 56 kg

1. Vladimir SECHKAREV (Lugansk region)

2. Yevgeny CHABANOV (Mykolaiv region)

3. Aleksey KOKHANSKIY (Kherson region) and Vladimir GLUSHCHENKO (Kiev)

Up to 60 kg

1. Murad Guseinov (Dnipropetrovsk region)

2. Vitaliy NOSOK (Zhytomyr region)

3. Nikolai SIDOR (Khmelnitsky region) and Edward KRASNOZHON (Nikolaev region)

Up to 65 kg

1. Aleksey Bulay (Kherson region)

2. Dmitry RUY (Kherson region)

3. Nikita Zubkov (Lugansk region) and Artem SEKIRIN (Zhytomyr region)

Up to 70 kg

1. Cyril KRASNIKOV (Kharkiv region)

2. Ilya SHAHOV (Kherson region)

3. David Khrulenko (Kiev) and Alexander PROTASENKO (Odessa region)

Up to 75 kg

1. Vladislav IVANYUKHIN (Kherson region)

2. Gennady STEPANENKO (Kiev)

3. Denis MIHALCHUK (Kherson region) and Vasily IVONYAK (Odessa region)

Up to 81 kg

1. Ivan KOZLOVSKY (Odessa region)

2. Alexander PETROV (Dnipropetrovsk region)

3. Bogdan YAVORENKO (Zhytomyr region) and Oleg TRETYAKOV (Kherson region)

Up to 87 kg

1. Konstantin PAVLYSHIN (Ivano-Frankivsk region)

2. Ruslan GALAYEV (Kiev)

3. Yevhen Rashevsky (Dnipropetrovsk region) and Konstantin Kaminsky (Kiev)

Over 87 kg

1. Dmitry KABANETS (Kiev)

2. Pavel BUGANOV (Kherson region)

3. Georgy MIROSHNICHENKO (Dnipropetrovsk region) and Nikita MARCHENKO (Dnipropetrovsk region)

Team Championship (up to 20 years)

1. Kiev

2. Kharkiv region

3. Odessa region

Junior, women (sports sambo)

Up to 44 kg

1. Catherine Novitsky (Kiev)

Up to 48 kg

1. Alla BEGEBA (Ivano-Frankivsk region)

2. Valentine NOVITSKAYA (Kiev)

3. Ilona NAZARUK (Rivne region)

Up to 52 kg

1. Ruslana PEREHREST (Kiev)

2. Anastasia BEZATOSNAYA (Kharkiv region)

3. Anna MELKOVSKA (Kiev) and Alyona ZIBALOVA (Zhytomyr region)

Up to 56 kg

1. Anastasia PEREHREST (Kiev)

2. Victoria BALZHIK (Odessa region)

3. Ivanna CHERVAN (Rivne region) and Yulia VORONENKO (Sumy region)

Up to 60 kg

1. Vladislav Netsvit (Kharkiv region)

2. Victoria POPOVICH (Dnipropetrovsk region)

3. Ivanna POPADYUK (Ternopil region) and Maria Rybachuk (Odessa region)

Up to 64 kg

1. Mariana MYKHAYLOVA (Kharkiv region)

2. Lydia VASHCHENKO (Zhytomyr region)

3. Oksana SALOVA (Kharkiv region) and Anna KUPINA (Kharkiv region)

Up to 68 kg

1. Valeria ZAHAREVICH (Dnipropetrovsk region)

2. Diana KURILO (Dnepropetrovsk region)

3. Alexandra SIRENKO (Odessa region) and Ekaterina NAGORNAYA (Sumy region)

Up to 72 kg

1. Akhalaia SALOME (Kiev)

Up to 80 kg

1. Maria MERKULOVA (Dnepropetrovsk region)

2. Nataliya CHISTYAKOVA (Chernihiv region)

3. Yana Borsuk (Rivne region) and Irina LOGOYDA (Odessa region)

Over 80 kg

1. Ekaterina CHOVGUN (Dnepropetrovsk region)

2. Anastasia BEZOTOSNAYA (Kharkiv region)

Juniors (sports sambo)

Up to 48 kg

1. Vitaly TERENTYEV (Mykolaiv region)

Up to 52 kg

1. Yuri Yaremchuk (Ivano-Frankivsk region)

2. Yusif DZHABAROV (Kharkiv region)

3. Alexander KLAPSHA (Vinnytsia region) and Gevorg MANUKYAN (Odessa region)

Up to 57 kg

1. Danilo TOMASHEVSKY (Kharkiv region)

2. Andrey LAYSHCHUK (Ivano-Frankivsk region)

3. Yevhen DOBROVOLSKY (Odessa region) and Anatoly KULIBABA (Vinnytsia region)

Up to 62 kg

1. Arthur MARTIROSYAN (Kharkiv region)

2. Artem MIGOTIN (Odessa region)

3. Bogdan SHERSHEN (Khmelnitsky region) and Vladimir AMELIN (Kharkov region)

Up to 68 kg

1. Mykhailo SVIDRAK (Ivano-Frankivsk region)

2. Artem STANILOGA (Kiev)

3. Pavel MOLCHANOV (Mykolaiv Oblast) and Gleb LUBYANKO (Kharkiv Oblast)

Up to 74 kg

1. Sergey NAUMOV (Odessa region)

2. Nikita Chervyakov (Kharkiv region)

3. Cyril MATUS (Dnipropetrovsk region) and Aleksey MALETS (Kiev)

Up to 82 kg

1. Stanislav SERGIYCHUK (Khmelnitsky region)

2. Arthur EFREMOV (Cherkasy region)

3. Nazar SHADRIN (Mykolaiv region) and Nazar Zubkov (Kharkiv region)

Up to 90 kg

1. Yaroslav DAVIDCHUK (Khmelnytsky region)

2. Sergey Bilets (Kharkiv region)

3. Daniil Karlov (Chernihiv region) and Sergey MOLODYK (Kiev)

Up to 100 kg

1. Evgeniy VEGERA (Kharkiv region)

2. Yegor LEONOV (Kharkiv region)

3. Yegor KRYNIN (Kiev) and Igor Kokhan (Kiev)

Over 100 kg

1. Yaroslav Knish (Kharkiv region)

2. Kirill Necheporyuk (Odessa region)

3. Georgy DIL (Odessa region) and Yevgeny PANIUHNO (Kiev)

Juniors (combat sambo)

Up to 48 kg

1. Vladimir CHORNY (Kiev)

Up to 52 kg

1. Gevorg MANUKYAN (Odessa region)

2. Andrey FILIP (Odessa region)

3. Jafar ISKENDERS (Kiev) and Alexander KLAPSHA (Vinnytsia region)

Up to 57 kg

1. Zakhar LYULIN (Donetsk region)

2. Dzhonik MSTOYAN (Kiev)

3. Denis LEBID (Dnipropetrovsk region) and Andrew MARMYL (Zhytomyr region)

Up to 62 kg

1. Alexander USMANOV (Odessa region)

2. Nikita ARTEMENKO (Chernihiv region)

3. Bogdan KOGUTKO (Kiev) and Danila MUDRAK (Vinnytsia region)

Up to 68 kg

1. Maxim ROAD (Rivne region)

2. Artem AFANASENKO (Kherson region)

3. Roman LIKHOTVORYUK (Zhytomyr region)

Up to 74 kg

1. Nikita CHERVYAKOV (Kharkiv region)

2. Maxim Vitchenko (Kharkiv region)

3. Stepan SAMKOV (Rivne region) and Yegor ANTONIUK (Vinnytsia region)

Up to 82 kg

1. Vadim LOS (Zhytomyr region)

2. Mikhailo LAKIZA (Dnipropetrovsk region)

3. Alexander PROTSENKO (Kherson region) and

Up to 90 kg

1. Ilya LUPINOV (Kiev)

2. Sergey MOLODYK (Kiev)

3. Andrey CHICHIN (Donetsk region) and Dmitry ARNAUTOV (Kiev)

Up to 100 kg

1. Artem OVCHAROV (Mykolaiv region)

2. Andrey Melnikov (Dnipropetrovsk region)

Over 100 kg

1. Yevgeny Panyukhno (Kiev)

2. Artem TISHCHENKO (Odessa region)

3. Georgy DIL (Odessa region) and Vladimir Lihobab (Donetsk region)